72 de Ceglie PES 2009
| Name | de Ceglie |
|---|---|
| Full Name | Paolo De Ceglie |
| ID | 34983 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 184cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 29 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
72
Attack
65
Defence
78
Body Balance
83
Stamina
82
Top Speed
77
Acceleration
75
Response
76
Agility
77
Dribble Accuracy
80
Dribble Speed
74
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
76
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
64
Shot Accuracy
77
Shot Power
70
Shot Technique
68
Free Kick Accuracy
73
Swerve
76
Header
77
Jump
76
Technique
72
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
| Name | de Ceglie |
|---|---|
| Full Name | Paolo De Ceglie |
| ID | 34983 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 184cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 29 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
