63 de Silvestri PES 2008
| Name | de Silvestri |
|---|---|
| Full Name | Lorenzo De Silvestri |
| ID | 33075 |
| Nationality | Italy |
| Club | Lazio |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 29 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
65
Attack
57
Defence
75
Body Balance
78
Stamina
77
Top Speed
75
Acceleration
70
Response
74
Agility
71
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
67
Short Pass Accuracy
65
Short Pass Speed
67
Long Pass Accuracy
68
Long Pass Speed
61
Shot Accuracy
75
Shot Power
63
Shot Technique
55
Free Kick Accuracy
57
Swerve
68
Header
75
Jump
73
Technique
69
Aggression
67
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | de Silvestri |
|---|---|
| Full Name | Lorenzo De Silvestri |
| ID | 33075 |
| Nationality | Italy |
| Club | Lazio |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 29 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
