69 de Silvestri PES 2010
| Name | de Silvestri |
|---|---|
| Full Name | Lorenzo De Silvestri |
| ID | 33075 |
| Nationality | Italy |
| Club | ACF Fiorentina |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 29 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
68
Attack
63
Defence
80
Body Balance
79
Stamina
84
Top Speed
76
Acceleration
75
Response
76
Agility
72
Dribble Accuracy
76
Dribble Speed
67
Short Pass Accuracy
70
Short Pass Speed
68
Long Pass Accuracy
78
Long Pass Speed
61
Shot Accuracy
75
Shot Power
63
Shot Technique
55
Free Kick Accuracy
65
Swerve
68
Header
75
Jump
73
Technique
70
Aggression
67
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
4
Condition
Skills
- Side
| Name | de Silvestri |
|---|---|
| Full Name | Lorenzo De Silvestri |
| ID | 33075 |
| Nationality | Italy |
| Club | ACF Fiorentina |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 29 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
