81 Defoe PES 2008
| Name | Defoe |
|---|---|
| Full Name | Jermain Defoe |
| ID | 3522 |
| Nationality | England |
| Club | Tottenham Hotspur |
| National Team | England |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 65kg |
| Shirt Number | 18 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
85
Attack
43
Defence
75
Body Balance
86
Stamina
82
Top Speed
88
Acceleration
87
Response
90
Agility
81
Dribble Accuracy
80
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
70
Short Pass Speed
81
Long Pass Accuracy
76
Long Pass Speed
84
Shot Accuracy
87
Shot Power
84
Shot Technique
71
Free Kick Accuracy
71
Swerve
77
Header
82
Jump
84
Technique
94
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
74
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Scoring
- Shooting from Distance
| Name | Defoe |
|---|---|
| Full Name | Jermain Defoe |
| ID | 3522 |
| Nationality | England |
| Club | Tottenham Hotspur |
| National Team | England |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 65kg |
| Shirt Number | 18 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

