80 Defoe PES 2009
| Name | Defoe |
|---|---|
| Full Name | Jermain Defoe |
| ID | 3522 |
| Nationality | England |
| Club | North East London |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 169cm |
| Weight | 65kg |
| Shirt Number | 25 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
84
Attack
43
Defence
72
Body Balance
76
Stamina
86
Top Speed
88
Acceleration
89
Response
90
Agility
81
Dribble Accuracy
80
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
70
Short Pass Speed
78
Long Pass Accuracy
76
Long Pass Speed
86
Shot Accuracy
88
Shot Power
90
Shot Technique
71
Free Kick Accuracy
71
Swerve
77
Header
76
Jump
85
Technique
94
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
74
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Scoring
- Shooting from Distance
| Name | Defoe |
|---|---|
| Full Name | Jermain Defoe |
| ID | 3522 |
| Nationality | England |
| Club | North East London |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 169cm |
| Weight | 65kg |
| Shirt Number | 25 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
