91 del Piero PES 2009
| Name | del Piero |
|---|---|
| ID | 971 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | Italy |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 33 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 10 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
95
Attack
42
Defence
75
Body Balance
80
Stamina
78
Top Speed
79
Acceleration
82
Response
84
Agility
92
Dribble Accuracy
84
Dribble Speed
85
Short Pass Accuracy
74
Short Pass Speed
87
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
94
Shot Accuracy
78
Shot Power
92
Shot Technique
96
Free Kick Accuracy
94
Swerve
79
Header
76
Jump
96
Technique
79
Aggression
90
Mentality
50
GK Skills
86
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Scoring
- Shooting from Distance
- Side
- Penalties
- One-Touch Pass
- Outside of the Boot
| Name | del Piero |
|---|---|
| ID | 971 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | Italy |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 33 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 10 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

