86 del Piero PES 2010
| Name | del Piero |
|---|---|
| ID | 971 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 34 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 10 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
90
Attack
42
Defence
75
Body Balance
76
Stamina
76
Top Speed
78
Acceleration
80
Response
78
Agility
91
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
86
Short Pass Accuracy
74
Short Pass Speed
85
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
92
Shot Accuracy
77
Shot Power
92
Shot Technique
90
Free Kick Accuracy
94
Swerve
78
Header
76
Jump
94
Technique
78
Aggression
90
Mentality
50
GK Skills
86
Team Work
6
Condition
Skills
- S04 PK Taker
- S06 Outside Curve
- S14 Quick Turn
- S19 Quick Scissors Dribble
- S20 Scooping
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Shooting from Distance
- Side
- Special Curling Chip Shot
| Name | del Piero |
|---|---|
| ID | 971 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 34 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 10 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
