71 Denilson PES 2008
| Name | Denilson |
|---|---|
| ID | 33639 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Arsenal |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 15 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
66
Attack
65
Defence
75
Body Balance
78
Stamina
81
Top Speed
77
Acceleration
73
Response
75
Agility
78
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
64
Shot Accuracy
74
Shot Power
64
Shot Technique
61
Free Kick Accuracy
63
Swerve
63
Header
76
Jump
78
Technique
63
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
67
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Denilson |
|---|---|
| ID | 33639 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Arsenal |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 15 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
