65 Diamanti PES 2008
| Name | Diamanti |
|---|---|
| Full Name | Alessandro Diamanti |
| ID | 37151 |
| Nationality | Italy |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 23 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
72
Attack
34
Defence
74
Body Balance
76
Stamina
77
Top Speed
75
Acceleration
76
Response
73
Agility
71
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
66
Short Pass Accuracy
65
Short Pass Speed
64
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
75
Shot Accuracy
78
Shot Power
78
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
60
Swerve
76
Header
73
Jump
74
Technique
78
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
69
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Diamanti |
|---|---|
| Full Name | Alessandro Diamanti |
| ID | 37151 |
| Nationality | Italy |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 23 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players