75 Diamanti PES 2010
| Name | Diamanti |
|---|---|
| Full Name | Alessandro Diamanti |
| ID | 37151 |
| Nationality | Italy |
| Club | East London |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 180cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 32 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
75
Attack
45
Defence
78
Body Balance
85
Stamina
75
Top Speed
76
Acceleration
73
Response
83
Agility
81
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
80
Short Pass Accuracy
77
Short Pass Speed
81
Long Pass Accuracy
79
Long Pass Speed
72
Shot Accuracy
82
Shot Power
70
Shot Technique
76
Free Kick Accuracy
78
Swerve
66
Header
67
Jump
82
Technique
73
Aggression
78
Mentality
50
GK Skills
73
Team Work
4
Condition
Skills
- S02 Passer
- S04 PK Taker
- S06 Outside Curve
- Dribbling
- Shooting from Distance
| Name | Diamanti |
|---|---|
| Full Name | Alessandro Diamanti |
| ID | 37151 |
| Nationality | Italy |
| Club | East London |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 180cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 32 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
