68 Diego Castro PES 2009
| Name | Diego Castro |
|---|---|
| Full Name | Diego Castro |
| ID | 33220 |
| Nationality | Spain |
| Club | Gij Rojo/Blanco |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 174cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 17 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
73
Attack
36
Defence
74
Body Balance
78
Stamina
82
Top Speed
81
Acceleration
75
Response
80
Agility
81
Dribble Accuracy
80
Dribble Speed
74
Short Pass Accuracy
66
Short Pass Speed
73
Long Pass Accuracy
69
Long Pass Speed
75
Shot Accuracy
74
Shot Power
72
Shot Technique
68
Free Kick Accuracy
69
Swerve
69
Header
73
Jump
74
Technique
77
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
| Name | Diego Castro |
|---|---|
| Full Name | Diego Castro |
| ID | 33220 |
| Nationality | Spain |
| Club | Gij Rojo/Blanco |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 174cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 17 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
