76 Douchez PES 2008
| Name | Douchez |
|---|---|
| Full Name | Nicolas Douchez |
| ID | 9124 |
| Nationality | France |
| Club | Toulouse F.C. |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 16 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
80
Defence
82
Body Balance
65
Stamina
65
Top Speed
67
Acceleration
85
Response
64
Agility
54
Dribble Accuracy
52
Dribble Speed
54
Short Pass Accuracy
50
Short Pass Speed
50
Long Pass Accuracy
54
Long Pass Speed
41
Shot Accuracy
78
Shot Power
42
Shot Technique
42
Free Kick Accuracy
41
Swerve
40
Header
78
Jump
44
Technique
60
Aggression
68
Mentality
78
GK Skills
70
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Douchez |
|---|---|
| Full Name | Nicolas Douchez |
| ID | 9124 |
| Nationality | France |
| Club | Toulouse F.C. |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 16 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
