79 Douchez PES 2010
| Name | Douchez |
|---|---|
| Full Name | Nicolas Douchez |
| ID | 9124 |
| Nationality | France |
| Club | Stade Rennais FC |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 1 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
83
Defence
83
Body Balance
62
Stamina
65
Top Speed
67
Acceleration
85
Response
64
Agility
57
Dribble Accuracy
55
Dribble Speed
56
Short Pass Accuracy
56
Short Pass Speed
55
Long Pass Accuracy
58
Long Pass Speed
41
Shot Accuracy
78
Shot Power
42
Shot Technique
42
Free Kick Accuracy
41
Swerve
40
Header
78
Jump
44
Technique
60
Aggression
70
Mentality
84
GK Skills
70
Team Work
6
Condition
Skills
| Name | Douchez |
|---|---|
| Full Name | Nicolas Douchez |
| ID | 9124 |
| Nationality | France |
| Club | Stade Rennais FC |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 1 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
