73 Dzagoev PES 2010
| Name | Dzagoev |
|---|---|
| Full Name | Alan Dzagoev |
| ID | 38947 |
| Nationality | Russia |
| Club | Free Agent |
| National Team | Russia |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 179cm |
| Weight | 70kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
72
Attack
42
Defence
68
Body Balance
79
Stamina
77
Top Speed
75
Acceleration
76
Response
81
Agility
83
Dribble Accuracy
76
Dribble Speed
80
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
80
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
72
Shot Accuracy
76
Shot Power
70
Shot Technique
73
Free Kick Accuracy
71
Swerve
71
Header
75
Jump
84
Technique
76
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
69
Team Work
4
Condition
Skills
- S01 Reaction
- S02 Passer
- S06 Outside Curve
| Name | Dzagoev |
|---|---|
| Full Name | Alan Dzagoev |
| ID | 38947 |
| Nationality | Russia |
| Club | Free Agent |
| National Team | Russia |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 179cm |
| Weight | 70kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
