77 Edmilson PES 2009
| Name | Edmilson |
|---|---|
| ID | 3151 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 186cm |
| Weight | 76kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
63
Attack
77
Defence
79
Body Balance
76
Stamina
73
Top Speed
71
Acceleration
79
Response
72
Agility
73
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
77
Short Pass Accuracy
77
Short Pass Speed
84
Long Pass Accuracy
82
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
84
Shot Power
73
Shot Technique
70
Free Kick Accuracy
67
Swerve
75
Header
81
Jump
74
Technique
75
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
74
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Sliding Tackle
| Name | Edmilson |
|---|---|
| ID | 3151 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 186cm |
| Weight | 76kg |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players