84 Emerson PES 2008
| Name | Emerson |
|---|---|
| ID | 1626 |
| Nationality | Brazil |
| Club | AC Milan |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 5 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
73
Attack
78
Defence
85
Body Balance
76
Stamina
87
Top Speed
77
Acceleration
83
Response
75
Agility
81
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
84
Short Pass Accuracy
89
Short Pass Speed
83
Long Pass Accuracy
76
Long Pass Speed
75
Shot Accuracy
77
Shot Power
72
Shot Technique
72
Free Kick Accuracy
62
Swerve
85
Header
81
Jump
85
Technique
65
Aggression
84
Mentality
50
GK Skills
92
Team Work
7
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Playmaking
| Name | Emerson |
|---|---|
| ID | 1626 |
| Nationality | Brazil |
| Club | AC Milan |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 5 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
