79 Emerson PES 2009
| Name | Emerson |
|---|---|
| ID | 1626 |
| Nationality | Brazil |
| Club | A.C. Milan |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 5 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
68
Attack
75
Defence
85
Body Balance
79
Stamina
74
Top Speed
73
Acceleration
80
Response
68
Agility
80
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
79
Short Pass Accuracy
83
Short Pass Speed
78
Long Pass Accuracy
76
Long Pass Speed
73
Shot Accuracy
76
Shot Power
70
Shot Technique
72
Free Kick Accuracy
62
Swerve
85
Header
80
Jump
80
Technique
65
Aggression
83
Mentality
50
GK Skills
90
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Playmaking
- Outside of the Boot
| Name | Emerson |
|---|---|
| ID | 1626 |
| Nationality | Brazil |
| Club | A.C. Milan |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 5 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
