93 Eto'o PES 2008
| Name | Eto'o |
|---|---|
| Full Name | Samuel Eto'o |
| ID | 1498 |
| Nationality | Cameroon |
| Club | F.C. Barcelona |
| National Team | Cameroon |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 9 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
94
Attack
54
Defence
86
Body Balance
96
Stamina
93
Top Speed
97
Acceleration
87
Response
94
Agility
85
Dribble Accuracy
96
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
81
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
74
Long Pass Speed
88
Shot Accuracy
90
Shot Power
91
Shot Technique
70
Free Kick Accuracy
70
Swerve
73
Header
81
Jump
84
Technique
91
Aggression
73
Mentality
50
GK Skills
80
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Positioning
- Scoring
- 1-on-1 Scoring
- Defensive Positioning
- Shooting from Distance
- Side
| Name | Eto'o |
|---|---|
| Full Name | Samuel Eto'o |
| ID | 1498 |
| Nationality | Cameroon |
| Club | F.C. Barcelona |
| National Team | Cameroon |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 9 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

