92 Eto'o PES 2009
| Name | Eto'o |
|---|---|
| Full Name | Samuel Eto'o |
| ID | 1498 |
| Nationality | Cameroon |
| Club | FC Barcelona |
| National Team | Cameroon |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 9 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
95
Attack
51
Defence
84
Body Balance
92
Stamina
95
Top Speed
95
Acceleration
90
Response
92
Agility
85
Dribble Accuracy
88
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
81
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
74
Long Pass Speed
85
Shot Accuracy
92
Shot Power
91
Shot Technique
74
Free Kick Accuracy
70
Swerve
73
Header
81
Jump
84
Technique
91
Aggression
77
Mentality
50
GK Skills
80
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Scoring
- 1-on-1 Scoring
- Defensive Positioning
- Shooting from Distance
- Side
- Outside of the Boot
| Name | Eto'o |
|---|---|
| Full Name | Samuel Eto'o |
| ID | 1498 |
| Nationality | Cameroon |
| Club | FC Barcelona |
| National Team | Cameroon |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 9 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

