58 Etxeita PES 2009
| Name | Etxeita |
|---|---|
| ID | 38707 |
| Nationality | Spain |
| Club | Athletic Club |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 29 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
58
Attack
62
Defence
73
Body Balance
72
Stamina
70
Top Speed
69
Acceleration
68
Response
67
Agility
71
Dribble Accuracy
67
Dribble Speed
71
Short Pass Accuracy
67
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
68
Long Pass Speed
57
Shot Accuracy
73
Shot Power
56
Shot Technique
55
Free Kick Accuracy
53
Swerve
68
Header
67
Jump
68
Technique
66
Aggression
69
Mentality
50
GK Skills
67
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
| Name | Etxeita |
|---|---|
| ID | 38707 |
| Nationality | Spain |
| Club | Athletic Club |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 29 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
