80 Evra PES 2008
| Name | Evra |
|---|---|
| Full Name | Patrice Evra |
| ID | 4013 |
| Nationality | France |
| Club | Manchester United |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 174cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 3 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
75
Attack
66
Defence
78
Body Balance
88
Stamina
90
Top Speed
85
Acceleration
73
Response
83
Agility
73
Dribble Accuracy
80
Dribble Speed
74
Short Pass Accuracy
71
Short Pass Speed
77
Long Pass Accuracy
76
Long Pass Speed
65
Shot Accuracy
76
Shot Power
65
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
67
Swerve
73
Header
72
Jump
78
Technique
82
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
73
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Evra |
|---|---|
| Full Name | Patrice Evra |
| ID | 4013 |
| Nationality | France |
| Club | Manchester United |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 174cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 3 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
