83 Evra PES 2009
| Name | Evra |
|---|---|
| Full Name | Patrice Evra |
| ID | 4013 |
| Nationality | France |
| Club | Manchester United |
| National Team | France |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 174cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 3 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
75
Attack
64
Defence
75
Body Balance
89
Stamina
88
Top Speed
84
Acceleration
73
Response
83
Agility
77
Dribble Accuracy
80
Dribble Speed
78
Short Pass Accuracy
78
Short Pass Speed
77
Long Pass Accuracy
76
Long Pass Speed
65
Shot Accuracy
76
Shot Power
65
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
70
Swerve
69
Header
75
Jump
78
Technique
82
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Outside of the Boot
| Name | Evra |
|---|---|
| Full Name | Patrice Evra |
| ID | 4013 |
| Nationality | France |
| Club | Manchester United |
| National Team | France |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 174cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 3 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

