69 Fernandinho PES 2009
| Name | Fernandinho |
|---|---|
| Full Name | Fernando Luiz Rosa |
| ID | 31052 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Shakhtar Donetsk |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 67kg |
| Shirt Number | 7 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
71
Attack
57
Defence
71
Body Balance
81
Stamina
83
Top Speed
82
Acceleration
75
Response
82
Agility
78
Dribble Accuracy
80
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
69
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
72
Shot Accuracy
77
Shot Power
74
Shot Technique
59
Free Kick Accuracy
62
Swerve
74
Header
82
Jump
77
Technique
72
Aggression
67
Mentality
50
GK Skills
64
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
| Name | Fernandinho |
|---|---|
| Full Name | Fernando Luiz Rosa |
| ID | 31052 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Shakhtar Donetsk |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 67kg |
| Shirt Number | 7 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
