69 Fernandinho PES 2010
| Name | Fernandinho |
|---|---|
| Full Name | Fernando Luiz Rosa |
| ID | 31052 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Shakhtar Donetsk |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 67kg |
| Shirt Number | 7 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
76
Attack
57
Defence
71
Body Balance
82
Stamina
82
Top Speed
77
Acceleration
78
Response
78
Agility
80
Dribble Accuracy
81
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
69
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
73
Shot Accuracy
81
Shot Power
74
Shot Technique
72
Free Kick Accuracy
70
Swerve
74
Header
82
Jump
77
Technique
72
Aggression
67
Mentality
50
GK Skills
64
Team Work
4
Condition
Skills
- Dribbling
| Name | Fernandinho |
|---|---|
| Full Name | Fernando Luiz Rosa |
| ID | 31052 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Shakhtar Donetsk |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 67kg |
| Shirt Number | 7 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
