73 Flamini PES 2008
| Name | Flamini |
|---|---|
| Full Name | Mathieu Flamini |
| ID | 7836 |
| Nationality | France |
| Club | Arsenal |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 67kg |
| Shirt Number | 16 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
68
Attack
70
Defence
72
Body Balance
79
Stamina
86
Top Speed
79
Acceleration
75
Response
76
Agility
77
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
78
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
78
Long Pass Accuracy
76
Long Pass Speed
67
Shot Accuracy
79
Shot Power
66
Shot Technique
66
Free Kick Accuracy
68
Swerve
75
Header
78
Jump
82
Technique
65
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
86
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Playmaking
| Name | Flamini |
|---|---|
| Full Name | Mathieu Flamini |
| ID | 7836 |
| Nationality | France |
| Club | Arsenal |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 67kg |
| Shirt Number | 16 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
