72 Forestieri PES 2009
| Name | Forestieri |
|---|---|
| ID | 37163 |
| Nationality | Italy |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 18 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 172cm |
| Weight | 67kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
72
Attack
38
Defence
65
Body Balance
72
Stamina
81
Top Speed
85
Acceleration
71
Response
87
Agility
85
Dribble Accuracy
84
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
66
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
68
Long Pass Speed
70
Shot Accuracy
70
Shot Power
70
Shot Technique
75
Free Kick Accuracy
80
Swerve
62
Header
67
Jump
83
Technique
78
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
65
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Side
- Outside of the Boot
| Name | Forestieri |
|---|---|
| ID | 37163 |
| Nationality | Italy |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 18 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 172cm |
| Weight | 67kg |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players