82 Forlán PES 2008
| Name | Forlán |
|---|---|
| Full Name | Diego Forlán |
| ID | 3497 |
| Nationality | Uruguay |
| Club | Atlético de Madrid |
| National Team | Uruguay |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 179cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 7 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
87
Attack
38
Defence
79
Body Balance
84
Stamina
87
Top Speed
88
Acceleration
89
Response
85
Agility
78
Dribble Accuracy
84
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
77
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
71
Long Pass Speed
87
Shot Accuracy
86
Shot Power
91
Shot Technique
78
Free Kick Accuracy
76
Swerve
75
Header
75
Jump
82
Technique
92
Aggression
75
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Positioning
- Scoring
- Defensive Positioning
- Shooting from Distance
- One-Touch Pass
| Name | Forlán |
|---|---|
| Full Name | Diego Forlán |
| ID | 3497 |
| Nationality | Uruguay |
| Club | Atlético de Madrid |
| National Team | Uruguay |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 179cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 7 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

