83 Forlan PES 2010
| Name | Forlan |
|---|---|
| Full Name | Diego Forlán |
| ID | 3497 |
| Nationality | Uruguay |
| Club | C. Atlético Madrid |
| National Team | Uruguay |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 7 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
93
Attack
38
Defence
77
Body Balance
78
Stamina
83
Top Speed
86
Acceleration
89
Response
84
Agility
78
Dribble Accuracy
84
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
79
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
71
Long Pass Speed
92
Shot Accuracy
86
Shot Power
91
Shot Technique
78
Free Kick Accuracy
76
Swerve
75
Header
75
Jump
82
Technique
92
Aggression
75
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
5
Condition
Skills
- S06 Outside Curve
- S17 Elastico
- P15 Goal Poacher
- Positioning
- Scoring
- DF Positioning
- Shooting from Distance
| Name | Forlan |
|---|---|
| Full Name | Diego Forlán |
| ID | 3497 |
| Nationality | Uruguay |
| Club | C. Atlético Madrid |
| National Team | Uruguay |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 7 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

