56 Forlin PES 2009
| Name | Forlin |
|---|---|
| Full Name | Juan Forlín |
| ID | 38287 |
| Nationality | Argentina |
| Club | C.A. Boca Juniors |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 6 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
53
Attack
70
Defence
73
Body Balance
75
Stamina
76
Top Speed
73
Acceleration
70
Response
72
Agility
68
Dribble Accuracy
65
Dribble Speed
64
Short Pass Accuracy
63
Short Pass Speed
62
Long Pass Accuracy
65
Long Pass Speed
53
Shot Accuracy
75
Shot Power
50
Shot Technique
52
Free Kick Accuracy
53
Swerve
70
Header
76
Jump
70
Technique
52
Aggression
63
Mentality
50
GK Skills
65
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
| Name | Forlin |
|---|---|
| Full Name | Juan Forlín |
| ID | 38287 |
| Nationality | Argentina |
| Club | C.A. Boca Juniors |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 6 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
