72 Gastaldello PES 2009
| Name | Gastaldello |
|---|---|
| Full Name | Daniele Gastaldello |
| ID | 5603 |
| Nationality | Italy |
| Club | U.C. Sampdoria |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 28 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
58
Attack
77
Defence
79
Body Balance
79
Stamina
74
Top Speed
74
Acceleration
75
Response
72
Agility
71
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
68
Short Pass Accuracy
65
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
67
Long Pass Speed
60
Shot Accuracy
75
Shot Power
61
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
65
Swerve
70
Header
81
Jump
72
Technique
62
Aggression
71
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Covering
- Long Throw
| Name | Gastaldello |
|---|---|
| Full Name | Daniele Gastaldello |
| ID | 5603 |
| Nationality | Italy |
| Club | U.C. Sampdoria |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 28 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
