72 Gastaldello PES 2010
| Name | Gastaldello |
|---|---|
| Full Name | Daniele Gastaldello |
| ID | 5603 |
| Nationality | Italy |
| Club | U.C. Sampdoria |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 28 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
58
Attack
81
Defence
80
Body Balance
78
Stamina
74
Top Speed
74
Acceleration
78
Response
72
Agility
71
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
68
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
67
Long Pass Speed
60
Shot Accuracy
75
Shot Power
61
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
65
Swerve
75
Header
81
Jump
72
Technique
59
Aggression
76
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
6
Condition
Skills
- S07 Man Marking
- S09 Covering
- S13 Long Throw
| Name | Gastaldello |
|---|---|
| Full Name | Daniele Gastaldello |
| ID | 5603 |
| Nationality | Italy |
| Club | U.C. Sampdoria |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 28 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
