93 Gerrard PES 2009
| Name | Gerrard |
|---|---|
| Full Name | Steven Gerrard |
| ID | 822 |
| Nationality | England |
| Club | Liverpool FC |
| National Team | England |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 8 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
87
Attack
70
Defence
88
Body Balance
87
Stamina
84
Top Speed
81
Acceleration
82
Response
81
Agility
80
Dribble Accuracy
82
Dribble Speed
84
Short Pass Accuracy
99
Short Pass Speed
97
Long Pass Accuracy
96
Long Pass Speed
81
Shot Accuracy
96
Shot Power
83
Shot Technique
82
Free Kick Accuracy
75
Swerve
75
Header
72
Jump
82
Technique
80
Aggression
89
Mentality
50
GK Skills
88
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Playmaking
- Shooting from Distance
- Centre
- One-Touch Pass
- Outside of the Boot
- Sliding Tackle
| Name | Gerrard |
|---|---|
| Full Name | Steven Gerrard |
| ID | 822 |
| Nationality | England |
| Club | Liverpool FC |
| National Team | England |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 8 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

