93 Gerrard PES 2010
| Name | Gerrard |
|---|---|
| Full Name | Steven Gerrard |
| ID | 822 |
| Nationality | England |
| Club | Liverpool FC |
| National Team | England |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 8 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
85
Attack
65
Defence
86
Body Balance
86
Stamina
85
Top Speed
79
Acceleration
84
Response
75
Agility
81
Dribble Accuracy
83
Dribble Speed
89
Short Pass Accuracy
98
Short Pass Speed
92
Long Pass Accuracy
96
Long Pass Speed
86
Shot Accuracy
94
Shot Power
87
Shot Technique
82
Free Kick Accuracy
75
Swerve
83
Header
77
Jump
82
Technique
83
Aggression
90
Mentality
50
GK Skills
88
Team Work
5
Condition
Skills
- S01 Reaction
- S06 Outside Curve
- S08 Slide Tackle
- S14 Quick Turn
- P13 Long Ranger
- P17 Free Roaming
- Shooting from Distance
- Centre
| Name | Gerrard |
|---|---|
| Full Name | Steven Gerrard |
| ID | 822 |
| Nationality | England |
| Club | Liverpool FC |
| National Team | England |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 8 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

