81 Gilardino PES 2009
| Name | Gilardino |
|---|---|
| Full Name | Alberto Gilardino |
| ID | 4929 |
| Nationality | Italy |
| Club | ACF Fiorentina |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 11 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
90
Attack
45
Defence
82
Body Balance
83
Stamina
79
Top Speed
81
Acceleration
89
Response
79
Agility
74
Dribble Accuracy
71
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
74
Short Pass Speed
71
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
87
Shot Accuracy
79
Shot Power
87
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
60
Swerve
87
Header
82
Jump
82
Technique
87
Aggression
73
Mentality
50
GK Skills
80
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Scoring
- Defensive Positioning
- Centre
- One-Touch Pass
| Name | Gilardino |
|---|---|
| Full Name | Alberto Gilardino |
| ID | 4929 |
| Nationality | Italy |
| Club | ACF Fiorentina |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 11 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
