83 Gilardino PES 2010
| Name | Gilardino |
|---|---|
| Full Name | Alberto Gilardino |
| ID | 4929 |
| Nationality | Italy |
| Club | ACF Fiorentina |
| National Team | Italy |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 11 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
90
Attack
40
Defence
82
Body Balance
78
Stamina
79
Top Speed
81
Acceleration
87
Response
77
Agility
75
Dribble Accuracy
68
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
71
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
90
Shot Accuracy
77
Shot Power
90
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
60
Swerve
95
Header
82
Jump
86
Technique
90
Aggression
73
Mentality
50
GK Skills
80
Team Work
6
Condition
Skills
- P15 Goal Poacher
- Positioning
- Scoring
- DF Positioning
- Centre
| Name | Gilardino |
|---|---|
| Full Name | Alberto Gilardino |
| ID | 4929 |
| Nationality | Italy |
| Club | ACF Fiorentina |
| National Team | Italy |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 11 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

