83 Giovinco PES 2009
| Name | Giovinco |
|---|---|
| Full Name | Sebastian Giovinco |
| ID | 37171 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 164cm |
| Weight | 59kg |
| Shirt Number | 20 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
76
Attack
42
Defence
73
Body Balance
75
Stamina
85
Top Speed
95
Acceleration
73
Response
95
Agility
90
Dribble Accuracy
85
Dribble Speed
86
Short Pass Accuracy
69
Short Pass Speed
86
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
72
Shot Accuracy
78
Shot Power
73
Shot Technique
84
Free Kick Accuracy
82
Swerve
64
Header
65
Jump
90
Technique
76
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Passing
- Shooting from Distance
- Side
- Outside of the Boot
| Name | Giovinco |
|---|---|
| Full Name | Sebastian Giovinco |
| ID | 37171 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 164cm |
| Weight | 59kg |
| Shirt Number | 20 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
