80 Giovinco PES 2010
| Name | Giovinco |
|---|---|
| Full Name | Sebastian Giovinco |
| ID | 37171 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 164cm |
| Weight | 62kg |
| Shirt Number | 20 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
76
Attack
42
Defence
68
Body Balance
75
Stamina
77
Top Speed
88
Acceleration
71
Response
93
Agility
91
Dribble Accuracy
85
Dribble Speed
86
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
86
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
70
Shot Accuracy
75
Shot Power
72
Shot Technique
84
Free Kick Accuracy
82
Swerve
64
Header
65
Jump
90
Technique
76
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
4
Condition
Skills
- S02 Passer
- S14 Quick Turn
- S17 Elastico
- S20 Scooping
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Shooting from Distance
| Name | Giovinco |
|---|---|
| Full Name | Sebastian Giovinco |
| ID | 37171 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 164cm |
| Weight | 62kg |
| Shirt Number | 20 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
