67 Giuseppe Rossi PES 2008
| Name | Giuseppe Rossi |
|---|---|
| Full Name | Giuseppe Rossi |
| ID | 8822 |
| Nationality | Italy |
| Club | Villarreal |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 173cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 22 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
76
Attack
43
Defence
73
Body Balance
78
Stamina
75
Top Speed
83
Acceleration
79
Response
83
Agility
79
Dribble Accuracy
76
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
67
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
63
Long Pass Speed
78
Shot Accuracy
75
Shot Power
77
Shot Technique
72
Free Kick Accuracy
70
Swerve
65
Header
70
Jump
84
Technique
78
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Reaction
| Name | Giuseppe Rossi |
|---|---|
| Full Name | Giuseppe Rossi |
| ID | 8822 |
| Nationality | Italy |
| Club | Villarreal |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 173cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 22 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
