73 Rossi PES 2009
| Name | Rossi |
|---|---|
| Full Name | Giuseppe Rossi |
| ID | 8822 |
| Nationality | Italy |
| Club | Villarreal C.F. |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 173cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 22 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
83
Attack
38
Defence
73
Body Balance
79
Stamina
80
Top Speed
83
Acceleration
81
Response
85
Agility
84
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
67
Short Pass Speed
73
Long Pass Accuracy
68
Long Pass Speed
82
Shot Accuracy
75
Shot Power
83
Shot Technique
75
Free Kick Accuracy
76
Swerve
68
Header
73
Jump
84
Technique
84
Aggression
74
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Tactical Dribbling
- Reaction
- Centre
- Penalties
| Name | Rossi |
|---|---|
| Full Name | Giuseppe Rossi |
| ID | 8822 |
| Nationality | Italy |
| Club | Villarreal C.F. |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 173cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 22 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
