72 Gomis PES 2008
| Name | Gomis |
|---|---|
| Full Name | Bafétimbi Gomis |
| ID | 8707 |
| Nationality | France |
| Club | A.S. Saint-Etienne |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 18 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
75
Attack
30
Defence
80
Body Balance
89
Stamina
74
Top Speed
90
Acceleration
71
Response
85
Agility
80
Dribble Accuracy
76
Dribble Speed
71
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
65
Long Pass Accuracy
65
Long Pass Speed
71
Shot Accuracy
79
Shot Power
76
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
55
Swerve
80
Header
82
Jump
80
Technique
74
Aggression
61
Mentality
50
GK Skills
62
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Gomis |
|---|---|
| Full Name | Bafétimbi Gomis |
| ID | 8707 |
| Nationality | France |
| Club | A.S. Saint-Etienne |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 18 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
