74 Gyan Asamoah PES 2009
| Name | Gyan Asamoah |
|---|---|
| Full Name | Asamoah Gyan |
| ID | 8984 |
| Nationality | Ghana |
| Club | Stade Rennais F.C. |
| National Team | Ghana |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 10 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
75
Attack
33
Defence
81
Body Balance
84
Stamina
87
Top Speed
89
Acceleration
73
Response
79
Agility
75
Dribble Accuracy
84
Dribble Speed
68
Short Pass Accuracy
67
Short Pass Speed
64
Long Pass Accuracy
66
Long Pass Speed
72
Shot Accuracy
79
Shot Power
85
Shot Technique
61
Free Kick Accuracy
53
Swerve
75
Header
85
Jump
76
Technique
85
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
65
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Reaction
- Shooting from Distance
| Name | Gyan Asamoah |
|---|---|
| Full Name | Asamoah Gyan |
| ID | 8984 |
| Nationality | Ghana |
| Club | Stade Rennais F.C. |
| National Team | Ghana |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 10 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

