78 Gyan Asamoah PES 2010
| Name | Gyan Asamoah |
|---|---|
| Full Name | Asamoah Gyan |
| ID | 8984 |
| Nationality | Ghana |
| Club | Stade Rennais FC |
| National Team | Ghana |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 10 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
75
Attack
33
Defence
84
Body Balance
85
Stamina
89
Top Speed
89
Acceleration
78
Response
79
Agility
80
Dribble Accuracy
86
Dribble Speed
67
Short Pass Accuracy
67
Short Pass Speed
65
Long Pass Accuracy
69
Long Pass Speed
73
Shot Accuracy
82
Shot Power
85
Shot Technique
62
Free Kick Accuracy
62
Swerve
76
Header
87
Jump
76
Technique
86
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
65
Team Work
5
Condition
Skills
- Scoring
- DF Positioning
- Shooting from Distance
| Name | Gyan Asamoah |
|---|---|
| Full Name | Asamoah Gyan |
| ID | 8984 |
| Nationality | Ghana |
| Club | Stade Rennais FC |
| National Team | Ghana |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 10 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

