80 Heinze PES 2009
| Name | Heinze |
|---|---|
| Full Name | Gabriel Heinze |
| ID | 2579 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Real Madrid C.F. |
| National Team | Argentina |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 178cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 16 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
63
Attack
80
Defence
80
Body Balance
85
Stamina
77
Top Speed
80
Acceleration
86
Response
80
Agility
70
Dribble Accuracy
73
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
83
Short Pass Speed
78
Long Pass Accuracy
80
Long Pass Speed
67
Shot Accuracy
77
Shot Power
73
Shot Technique
75
Free Kick Accuracy
78
Swerve
85
Header
86
Jump
76
Technique
68
Aggression
78
Mentality
50
GK Skills
78
Team Work
7
Condition / Fitness
Skills
- Shooting from Distance
- Marking
- Sliding Tackle
- Long Throw
| Name | Heinze |
|---|---|
| Full Name | Gabriel Heinze |
| ID | 2579 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Real Madrid C.F. |
| National Team | Argentina |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 178cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 16 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

