79 Heinze PES 2010
| Name | Heinze |
|---|---|
| Full Name | Gabriel Heinze |
| ID | 2579 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Olympique de Marseille |
| National Team | Argentina |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 178cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 19 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
58
Attack
82
Defence
82
Body Balance
84
Stamina
77
Top Speed
79
Acceleration
82
Response
80
Agility
70
Dribble Accuracy
73
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
83
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
77
Long Pass Speed
67
Shot Accuracy
82
Shot Power
73
Shot Technique
73
Free Kick Accuracy
78
Swerve
85
Header
86
Jump
76
Technique
65
Aggression
83
Mentality
50
GK Skills
78
Team Work
7
Condition
Skills
- S07 Man Marking
- S08 Slide Tackle
- S13 Long Throw
- P02 Deep Cover
| Name | Heinze |
|---|---|
| Full Name | Gabriel Heinze |
| ID | 2579 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Olympique de Marseille |
| National Team | Argentina |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 178cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 19 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

