74 Hitzlsperger PES 2010
| Name | Hitzlsperger |
|---|---|
| ID | 2987 |
| Nationality | Germany |
| Club | S.S. Lazio |
| National Team | Germany |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 183cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 15 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
73
Attack
66
Defence
78
Body Balance
84
Stamina
75
Top Speed
73
Acceleration
75
Response
74
Agility
75
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
80
Short Pass Accuracy
81
Short Pass Speed
82
Long Pass Accuracy
83
Long Pass Speed
71
Shot Accuracy
87
Shot Power
70
Shot Technique
75
Free Kick Accuracy
78
Swerve
69
Header
78
Jump
80
Technique
65
Aggression
75
Mentality
50
GK Skills
82
Team Work
5
Condition
Skills
- P13 Long Ranger
- Playmaking
- Shooting from Distance
- Centre
| Name | Hitzlsperger |
|---|---|
| ID | 2987 |
| Nationality | Germany |
| Club | S.S. Lazio |
| National Team | Germany |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 183cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 15 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

