68 Immobile PES 2010
| Name | Immobile |
|---|---|
| Full Name | Ciro Immobile |
| ID | 41066 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 40 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
72
Attack
32
Defence
78
Body Balance
80
Stamina
79
Top Speed
78
Acceleration
82
Response
76
Agility
76
Dribble Accuracy
76
Dribble Speed
67
Short Pass Accuracy
66
Short Pass Speed
65
Long Pass Accuracy
67
Long Pass Speed
72
Shot Accuracy
76
Shot Power
76
Shot Technique
62
Free Kick Accuracy
65
Swerve
75
Header
76
Jump
76
Technique
85
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
4
Condition
Skills
- Positioning
- Scoring
- DF Positioning
| Name | Immobile |
|---|---|
| Full Name | Ciro Immobile |
| ID | 41066 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 40 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
