88 Iniesta PES 2009
| Name | Iniesta |
|---|---|
| Full Name | Andrés Iniesta |
| ID | 4073 |
| Nationality | Spain |
| Club | FC Barcelona |
| National Team | Spain |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 65kg |
| Shirt Number | 8 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
85
Attack
63
Defence
74
Body Balance
87
Stamina
85
Top Speed
85
Acceleration
80
Response
85
Agility
89
Dribble Accuracy
86
Dribble Speed
89
Short Pass Accuracy
83
Short Pass Speed
86
Long Pass Accuracy
74
Long Pass Speed
80
Shot Accuracy
77
Shot Power
82
Shot Technique
70
Free Kick Accuracy
73
Swerve
64
Header
69
Jump
93
Technique
78
Aggression
74
Mentality
50
GK Skills
88
Team Work
7
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Reaction
- Playmaking
- Passing
- One-Touch Pass
- Outside of the Boot
| Name | Iniesta |
|---|---|
| Full Name | Andrés Iniesta |
| ID | 4073 |
| Nationality | Spain |
| Club | FC Barcelona |
| National Team | Spain |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 65kg |
| Shirt Number | 8 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

