68 Isla PES 2009
| Name | Isla |
|---|---|
| Full Name | Mauricio Isla |
| ID | 37337 |
| Nationality | Chile |
| Club | Udinese Calcio |
| National Team | Chile |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 15 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
63
Attack
67
Defence
73
Body Balance
79
Stamina
75
Top Speed
76
Acceleration
80
Response
76
Agility
75
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
65
Long Pass Speed
65
Shot Accuracy
74
Shot Power
62
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
65
Swerve
65
Header
73
Jump
80
Technique
62
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
80
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Covering
| Name | Isla |
|---|---|
| Full Name | Mauricio Isla |
| ID | 37337 |
| Nationality | Chile |
| Club | Udinese Calcio |
| National Team | Chile |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 15 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

