75 Ivanschitz PES 2008
| Name | Ivanschitz |
|---|---|
| Full Name | Andreas Ivanschitz |
| ID | 5727 |
| Nationality | Austria |
| Club | Panathinaikos FC |
| National Team | Austria |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 183cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 27 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
76
Attack
52
Defence
71
Body Balance
80
Stamina
86
Top Speed
83
Acceleration
69
Response
77
Agility
80
Dribble Accuracy
73
Dribble Speed
82
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
83
Long Pass Accuracy
84
Long Pass Speed
69
Shot Accuracy
79
Shot Power
68
Shot Technique
81
Free Kick Accuracy
76
Swerve
67
Header
73
Jump
82
Technique
69
Aggression
77
Mentality
50
GK Skills
71
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Playmaking
| Name | Ivanschitz |
|---|---|
| Full Name | Andreas Ivanschitz |
| ID | 5727 |
| Nationality | Austria |
| Club | Panathinaikos FC |
| National Team | Austria |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 183cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 27 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

