76 Ivanschitz PES 2009
| Name | Ivanschitz |
|---|---|
| Full Name | Andreas Ivanschitz |
| ID | 5727 |
| Nationality | Austria |
| Club | Panathinaikos |
| National Team | Austria |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 183cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 27 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
77
Attack
52
Defence
72
Body Balance
85
Stamina
80
Top Speed
82
Acceleration
73
Response
80
Agility
83
Dribble Accuracy
79
Dribble Speed
81
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
83
Long Pass Accuracy
84
Long Pass Speed
74
Shot Accuracy
79
Shot Power
73
Shot Technique
80
Free Kick Accuracy
79
Swerve
67
Header
71
Jump
83
Technique
77
Aggression
77
Mentality
50
GK Skills
71
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Playmaking
- Outside of the Boot
| Name | Ivanschitz |
|---|---|
| Full Name | Andreas Ivanschitz |
| ID | 5727 |
| Nationality | Austria |
| Club | Panathinaikos |
| National Team | Austria |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 183cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 27 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

